Płatne staże w Parlamencie Europejskim - trwa nabór
Parlament Europejski oferuje dwa rodzaje staży: staże w Sekretariacie Generalnym (staż im. Roberta Schumana) oraz staże u posłów do Parlamentu Europejskiego
Parlament w Strasburgu. Fot. Pixabay/CC0
Staże w Sekretariacie Generalnym – staże im. Roberta Schumana
Staże im. Roberta Schumana są płatne i odbywają się w jednym z oficjalnych miejsc pracy Parlamentu Europejskiego – Brukseli, Luksemburgu lub Strasburgu – lub w siedzibie biura kontaktowego w danym państwie członkowskim.
Staż ten nazwany jest na cześć Roberta Schumana – jednego z ojców integracji europejskiej, dzięki której od ponad 70 lat w Europie panuje pokój i dobrobyt. Zaproponował on połączenie wydobycia węgla i produkcji stali w Niemczech i Francji w ramach projektu, który nazwano później Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. Była to pierwsza europejska wspólnota, która z biegiem lat rozrosła się i przekształciła w Unię Europejską.
Staż im. Roberta Schumana wzbogaci Twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Staż pozwoli Ci z bliska przyjrzeć się pracy instytucji europejskich oraz Parlamentu Europejskiego, ważnego forum podejmowania decyzji i debat politycznych na szczeblu UE.
Staże im. Roberta Schumana organizowane są w wielu różnych dziedzinach, takich jak polityka wewnętrzna i zewnętrzna UE, prawo, wielojęzyczność, administracja, infrastruktura i logistyka, komunikacja czy IT.
Parlament Europejski zapewnia wszystkim równe szanse; zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania swojej kandydatury bez względu na płeć, orientację seksualną, środowisko kulturowe, etniczne lub religijne czy niepełnosprawność. W razie potrzeby zakwalifikowanym kandydatom z niepełnosprawnością oferowane są niezbędne udogodnienia.
Parlament zaangażowany jest także w działania upamiętniające dziennikarzy, którzy zginęli podczas wykonywania swojej pracy; Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji organizuje na przykład szereg staży im. Roberta Schumana ku pamięci Jána Kuciaka, słowackiego dziennikarza śledczego zamordowanego w lutym 2018 r.
O staż im. Roberta Schumana mogą ubiegać się osoby, które:
- ukończyły 18 lat;
- są obywatelami jednego z państw członkowskich lub krajów przystępujących/kandydujących do Unii Europejskiej (ograniczoną liczbę miejsc można też przyznać kandydatom z innych państw);
- posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych;
- płynnie posługują się jednym z urzędowych języków UE i posiadają bardzo dobrą znajomość innego języka UE (obywatele państw trzecich muszą bardzo dobrze posługiwać się językiem angielskim, francuskim lub niemieckim);
- przedstawią aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego;
- nie pracowały lub nie uczestniczyły w innym rodzaju stażu w instytucjach, organach i agencjach UE przez więcej niż dwa kolejne miesiące;
- nie uczestniczyły w wizycie studyjnej w Sekretariacie Parlamentu Europejskiego na sześć miesięcy przed rozpoczęciem stażu.
Aby zgłosić swoją kandydaturę, odwiedź naszą stronę internetową:
- wybierz maksymalnie trzy staże i aplikuj na nie;
- jeśli Cię wstępnie zakwalifikowano, musisz przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające, że możesz ubiegać się o staż;
- jeśli Cię wybrano, drogą mailową otrzymasz oficjalne pismo potwierdzające przyjęcie na staż.
Staż im. Roberta Schumana trwa pięć miesięcy:
- na staż w okresie od 1 października do 28/29 lutego
- aplikuj 1–30 czerwca
- na staż w okresie od 1 marca do 31 lipca
- aplikuj 1–30 listopada
Spontaniczne podania nie będą brane pod uwagę.
Dowiedz się więcej:
Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji na temat stażu im. Roberta Schumana:
-
Dział ds. Poszukiwania i Rekrutacji StażystówContact data:
Na podstawie umowy z Parlamentem Europejskim posłowie mogą oferować płatne staże w swoich biurach w budynkach Parlamentu Europejskiego w Brukseli (lub w Strasburgu).
Staż wzbogaci Twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Pozwoli Ci także lepiej zrozumieć metody pracy posłów do Parlamentu Europejskiego.
Staże w biurach poselskich organizowane są w wielu różnych dziedzinach. Poseł do Parlamentu Europejskiego, który organizuje staż, wyznacza konkretne zadania do zrealizowania w trakcie tego stażu.
Posłowie sami wybierają stażystów. Kandydaci muszą jednak spełniać poniższe kryteria:
- mają ukończone 18 lat (odstępstwa od limitu wiekowego są możliwe tylko na właściwie umotywowany wniosek);
- są obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub kraju przystępującego/kandydującego do UE. Niemniej jednak posłowie mogą zaoferować staż kandydatom z państw trzecich pod warunkiem, że spełniają oni wymagania wizowe;
- uzyskali świadectwo ukończenia szkoły średniej odpowiadające poziomowi wymaganemu do przystąpienia do szkoły wyższej lub ukończyli studia wyższe lub techniczne na równoważnym poziomie, lub uzyskali dyplom uniwersytecki;
- biegle posługują się jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej;
- w czasie trwania stażu nie są stroną umowy o pracę lub innego umownego stosunku pracy;
- nie odbyli wcześniej stażu w biurze poselskim ani nie pracowali wcześniej jako krajowy lub akredytowany asystent posła do Parlamentu Europejskiego.
Aby złożyć wniosek, skontaktuj się bezpośrednio z posłami do Parlamentu Europejskiego.
Staż trwa od sześciu tygodni do pięciu kolejnych miesięcy, a o jego długości decydują posłowie oferujący staż. Staż może rozpocząć się w dowolnej porze roku.
Stażyści otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości od 816 do 1 339 EUR za staż w pełnym wymiarze godzin.